24

 COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ YAPILDI…

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 19-20-21 Eylül tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirdiği "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi", oturumları, eğitim programları, fuar ve etkinlikleriyle kamuoyunun yoğun ilgisini çekti.

Zirve ve fuar, üç günde yaklaşık 60 bin katılımcı sayısına ulaşarak, Türkiye'de coğrafi işaretler konusunda bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük etkinlik oldu.

Zirveye Kırşehir Ticaret Borsası adına Genel Sekreter Battal Çelik katıldı.

Zirve’nin değerlendirmesini yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, "Coğrafi işaretli ürünler konusunda farkındalık oluşturduk, şimdi sıra markalaşma ve ticarileşmede" dedi.

Zirve de 25'i yabancı olmak üzere toplam 83 konuşmacı yer aldı.

3 günlük program süresinde, 2 açılış konferansının yanı sıra 12 oturum ve 63 sunum gerçekleştirildi. 

105 Kurum ve Kuruluş zirve de stant açtı.

Fuar alanında Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlıkları, üretici birlikleri yer alırken, şehirler valilikler, kalkınma ajansları tarafından temsil edildi.

Belediyeler ile Oda ve Borsaların da katıldığı fuarda, coğrafi işaret tescilli ürünlerin sergilendiği stantlarda, Kayseri pastırmasından Siirt fıstığına, Gaziantep baklavasından Beypazarı kurusuna kadar yüzlerce yöresel ürün yer aldı.

ATO'nun Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirdiği "II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi"ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Verimlilik Vakfı, Ankara Üniversitesi, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) da destek verdi.

 

Okunma Sayısı: 448
resim