15

TARIM ve ORMAN BAKANI İLİMİZE GELDİ...

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, ilimize gelerek bir takım ziyaretler gerçekleştirdi.

Ziyaretlerinde Hayvancılık sektörünün sorunlarını dinledi.
Ticaret Borsası öncülüğünde gerçekleştirilen toplantı Ağalar konağında öğle yemeği sonrası gerçekleştirildi.

Burada yapılan görüşmede ilimizin ve ülkemizin hayvancılık konusundaki yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Oldukça verimli geçen toplantının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli  son olarak  Kırşehir Valimiz ve beraberindeki protokol ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kırşehir Belediyesi arasında imzalanan “Alım Garantili Sözleşmeli Tarımsal Üretim Protokolü” imza törenini yapıldı.

Pakdemirli burada yaptığı konuşmada şunları söyledi” Milli tarım, milli hayvancılık, milli orman ve milli su sloganıyla yürüttüğümüz çalışmalarımızda Kırşehir’e de birkaç müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılık alanında Kırşehir’e 1 milyar TL civarında hibe vermişiz. Bunun karşılığında tarımsal hâsıla 3.3 kat artmış. Verdiğimiz hibelerle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanlarında da gözle görülür bir artış olmuş. Bakanlığımızın yakından ilgi alanında olan Kırşehir’de ve Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgesi’nde yer alan diğer illerde suni tohumlamadan doğan buzağılara ödenen 500 TL desteği 700 TL’ye çıkarıyoruz. Ayrıca, suni tohumlama dışında doğan buzağı başına ödenen 350 TL desteği de 550 TL’ye çıkarıyoruz. Kırşehir’de toplam maliyeti 37,6 milyon TL olan Akpınar Neşet Ertaş Barajı ve Boztepe Çamalak Gölet’ini de yılsonuna kadar tamamlayacağız. Yeni bir Tarım ve Orman Müdürlüğü binası yapımına da kısa zamanda başlanacak. Kırşehir’i daha da yeşillendirmek adına 15.500 dekar alana 1,5 milyon fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Kırşehir’de orman köylerinde yaşayan 30 ailemize 650 bin TL kredi ve hibe desteği sağlayacağız. Kaman-Yeni yapan ve Sıdıklı-Büyükoba köylerinde 50 dekar alanda 5 bin badem fidanını toprakla buluşturacak, 3 yıl bakımını yapacağımız fidanları 49 yıllığına ücretsiz olarak köylülerimize tahsis edeceğiz. Bakanlığımızca Kırşehir’de yürüttüğümüz hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin ilimizdeki programına Valimiz Sayın İbrahim Akın’ın yanı sıra Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Bakanlık büroktarları, ilimiz protokolü, ilimiz sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üreticiler eşlik etti.

 

Okunma Sayısı: 302
resim