13

 AHİLİK KIRŞEHİR'DEN ÜLKEMİZE UZANAN EKONOMİNİN ADIDIR..

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde 02/07/1988 tarih ve 19860 sayılı  Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları yönetmeliği çerçevesinde  1988 yılından itibaren bir il merkez olmak üzere toplam 26 ilde kutlanan Ahilik Kültürü Haftası Kutlamaları 2008 yılından itibaren  ilgili bakanlık olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 13/08/2008 tarih ve 26966 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği gereğince Ahilik Haftası olarak kutlanılmaya başlanmıştır. Kırşehir’de merkez kutlamalar olmak üzere 81 ilimizde Ekim ayının 2. Pazartesi günüyle başlayan hafta boyunca kutlamalar devam etmektedir.Kırşehir ilinde düzenlenen Merkez kutlamaların programı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu”nca, illerde gerçekleştirilecek kutlama programları ise Valilikler bünyesinde oluşturulan il kutlama komitesince belirlenmektedir.
 
Ahilik Haftası Etkinlikleri ile ilgili Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz şunları söyledi;
‘’Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’’ diyerek 12. Yüzyılda, bu topraklarda, toplumsal adaletin sağlanması için ilk meşaleyi yakmış, Kırşehir’in tarihsel süreç içerisinde yarattığı en büyük değerlerden biri olan  Pir Ahi Evran-ı Veli’yi saygıyla anıyoruz.
Ahilik Kırşehir'den Ülkemize uzanan ekonominin adıdır.
Bugün, O’nun felsefesinin ışığında, esnaf ve sanatkarımıza yerleşen yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplinin, günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişimimiz hem de sosyal adaletin sağlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır. 
Ticarette ahlakı, güveni,dayanışmayı,saygıyı,hoşgörü ve iyi niyeti benimsemiş olan  Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesini yaşatmak ve yaymak bizim için büyük bir onurdur. Bu duygu ve düşüncelerle başta  esnafımız olmak üzere, bütün ticaret erbabının  Ahilik Bayramı’nı kutluyor; bütün hemşerilerimizi,11-17 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak olan 28. Ahilik Haftası Kutlamaları’na davet ediyorum. dedi.
 
Okunma Sayısı: 2360
resim